Druhý ročník Falling Walls Lab Slovakia pozná svojich víťazov
V Bratislave sa 31. mája v Moyzesovej sieni Univerzity Komenského uskutočnila súťaž mladých inovátorov Falling Walls Slovakia. Víťazom sa stala Lucia Lauková z Univerzity Komenského v Bratislave so svojím projektom Breaking the Wall of Sepsis.
Falling Walls Lab Slovakia (FWLS) je národným podujatím a oficiálnou súťažou svetového Falling Walls Lab. Cieľom FWLS je koncentrovať na jednom mieste najlepších mladých vedcov a inovátorov. Tí majú presne 3 minúty na to, aby prezentovali svoje prevratné myšlienky, výskumy, iniciatívy alebo podnikateľské modely. Hodnotí ich porota zložená z významných vedcov a inovátorov, pričom víťaz FWLS postupuje do svetového finále FWL v Berlíne, kde táto súťaž vznikla v roku 2009, inšpiráciou bol pád Berlínskeho múru a symbolické prepojenie zbúrania hraníc.
Druhý ročník slovenského kola FWLS pozná svojich troch víťazov, na prvom mieste sa umiestnila Lucia Lauková z Univerzity Komenského, ktorá predstavila svoj koncept myšlienky, ako je schopná mimobunková DNA pomôcť pri liečbe otravy krvi. Lucia Lauková pôjde svoju ideu odprezentovať aj na celosvetové kolo FWL do Berlína. Druhé miesto získal Marek Schnitzer z Technickej univerzity v Košiciach, ktorý prišiel s riešením, ako riešiť problém pri kojení novonarodených detí s rázštepom podnebia - prostredníctvom 3D modelov chýbajúcej časti tváre. Tretím miestom bola ocenená Katarína Janšáková z Univerzity Komenského, ktorá prezentovala ideu diagnostiky Crohnovej choroby pomocou ľudských slín.
Súťaž FWLS si dáva za úlohu iniciovať a rozvíjať výmenu nápadov, inšpirácií a poznatkov medzi mladými výskumníkmi a profesionálmi. Tento v poradí už druhý ročník bol organizovaný pod záštitou premiéra vlády Ing. Petra Pellegriniho. Ako sa už v úvode vyjadril prezident FWLS prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc., prorektor UK, mladí Slováci čoraz častejšie opúšťajú Slovensko, aj preto tu vzniká stále väčšia snaha o podporu ich aktivít a nápadov. Nemecký veľvyslanec Joachim Bleicker povedal, že sa s veľkou pýchou obhliada za minulým ročníkom a teší sa, čo prinesie tento ročník, pretože Slovensko má veľký potenciál uplatniť sa vo svete. Prof. Dr. Max Gassmann sa pred vyhlásením víťazov predstavil v krátkej prezentácii na tému “Prečo si myslím, že veda je taká fascinujúca a motivujúca?”. Z jeho prezentácie vyplynuli dobre mienené rady pre mladých inovátorov, ako byť úspešný - byť sebavedomý, transparentný, veriť svojmu projektu, byť pragmatický, myslieť vo veľkom a zverejňovať informácie o tom, čo robíte.
Jedným z partnerov súťaže je aj SAPIE, ktoré vníma dôležitosť spolupráce a zbližovania vedcov a podnikateľského sektora. Vďaka projektom ako Falling Walls Lab Slovakia dochádza k prekonávaniu bariér medzi akademickým a komerčným výskumom. Vďaka formátu akcie sa širšia verejnosť môže dozvedieť o konkrétnych príkladoch výskumu na slovenských univerzitách a mladí vedci sú konfrontovaní s praktickými aspektmi zavedenia výsledkov výskumu do praxe - koľko to bude stáť, kto sú cieľoví zákazníci, koľko daná inovácia ušetrí peňazí alebo koľko zachráni životov. Na Slovensku putuje drvivá väčšina investícií súkromného kapitálu do IKT projektov a FWLS môže byť prvým krokom k nachádzaniu perspektívnych projektov v oblastiach ako biomedicína či materiálové technológie.”
Slovenské univerzity sú odhodlané podporovať nápady mladých vedcov a inovátorov, preto sa už teraz celá odborná obec teší na to, čo prinesie budúci ročník Falling Walls Lab Slovakia.