Víťazi Česko-slovenskej Ceny za Priemysel 4.0
SAPIE a SP ČR ocenili najlepšie projekty v rámci 1. ročníka Česko-slovenskej Ceny za Priemysel 4.0, ktorý nadviazal na doterajšiu štvorročnú tradíciu tejto českej iniciatívy.
Ocenenie sa udeľovalo firmám a projektom, ktoré významným spôsobom prispievajú k digitálnej transformácii a inováciám v priemysle. Hlavným víťazom sa tento rok stala FORVIA HELLA za svoj komplexný prístup k industrializácii a implementácii moderných technológií naprieč celým výrobným procesom. V ďalších kategóriách zvíťazili Spinbotics za Integráciu na Slovensku, PARTORY GROUP za Integráciu v Česku, a firma Maxion Wheels Czech za Implementáciu vo vlastnej firme.
„Zväz priemyslu a dopravy ČR dlhodobo sleduje kľúčové trendy v oblasti digitálnej transformácie českých firiem a Priemyslu 4.0. Súťaž o Cenu za Priemysel 4.0 nám poskytuje cenný pohľad na vývoj v tejto oblasti. Po prvýkrát sme sa spojili so slovenskými kolegami zo SAPIE, čo viedlo k rekordnému počtu prihlásených projektov a širokému spektru priemyselných odvetví. Tento rok bola tiež výrazne lepšia úroveň projektov implementácie vo vlastných firmách, čo potvrdzuje, že si firmy stále viac uvedomujú potrebu vziať digitálnu transformáciu do svojich rúk a efektívne ju realizovať s využitím pokročilých technológií,“ uvádza Jiří Holoubek, člen predstavenstva Zväzu priemyslu a dopravy ČR a predseda poroty.
Hlavným výhercom je výrobca svetiel pre automobily
Hlavným víťazom sa stala spoločnosť FORVIA HELLA s konceptom univerzálnej plne automatizovanej výroby osvetľovacej techniky pre automobilový priemysel s využitím technológie VR. Pavel Tuček, vedúci inovácií spoločnosti, ocenenie vníma ako úspech rozsiahlej tímovej spolupráce. „Je to spojené s dlhoročným úsilím a modernou firemnou kultúrou, ktorú implementujeme do všetkých fáz produktového a procesného vývoja naprieč industrializáciou. Ocenenie je ďalší motivačný faktor pre budovanie našej globálnej konkurencieschopnosti v dynamickom a neustále sa zrýchľujúcom inovačnom cykle,“ hovorí Tuček.
Pre firmy, ktoré úspešne zaviedli riešenia založené na moderných technológiách a prvkoch Priemyslu 4.0 vo vlastných procesoch, je určená kategória Implementácia vo vlastnej firme. Jej víťazom sa stala spoločnosť Maxion Wheels Czech s.r.o. Porotu zaujala svojím prechodom zo sekvenčnej výroby na in-line proces za použitia robotického medziskladu a automatického JIT plánovania s vytvorením 100% trackovania produktu a procesu. Medzi najlepšie tri riešenia tejto kategórie patrili aj projekty Škoda Auto a Vítkovice Cylinders.
Integrátor je kategória pre autorov riešení, poskytovateľov služieb alebo systémových integrátorov, ktorí vyvinuli a implementovali produkt či službu založenú na inovatívnych technológiách a prvkoch Priemyslu 4.0 pre koncových zákazníkov. Dôležitým faktorom je úspešné nasadenie týchto technológií. Víťazom kategórie sa v Česku stala spoločnosť PARTORY GROUP s.r.o. za digitálnu továreň s neobmedzeným strojovým vybavením, ktorá využíva svoju inovatívnu platformu poháňanú strojovým učením s cenotvorbou využívajúcou algoritmy umelej inteligencie. Medzi tri najlepšie potom porota vybrala ešte Vítkovice IT Solutions a Kinalisoft.
Najlepším integrátorom na Slovensku sa stala firma Spinbotics s.r.o., ktorá vyrobila a integrovala prvého slovenského robota Spinbot s cieľom vytvoriť nové možnosti automatizácie pre malé a stredné podniky. Ďalšími ocenenými finalistami sú firmy Sensoneo a iTranSys.
Široká škála projektov a rekordná účasť
„Ocenenia Priemysel 4.0 sú výbornou príležitosťou ukázať, ako české aj slovenské firmy využívajú moderné technológie na dosiahnutie vyššej efektívnosti a konkurencieschopnosti. Ocenené projekty nie sú len dôkazom ich inovačného potenciálu, ale aj inšpiráciou pre ďalšie firmy, aby sa vydali cestou digitálnej transformácie, ktorá je nevyhnutná pre konkurencieschopnosť českých firiem,” uzatvára Jiří Holoubek.
Firmy čoraz viac využívajú digitalizáciu a automatizáciu naprieč všetkými oblasťami
Z aktuálneho prieskumu, ktorý SP ČR realizoval medzi firmami, vyplynulo niekoľko zaujímavých trendov. Oproti minulému roku si firmy častejšie uvedomujú, že digitalizácia im umožňuje lepšie reagovať na požiadavky zákazníkov. Klesá aj počet firiem bez produktov alebo služieb spĺňajúcich atribúty Priemyslu 4.0 – zo 46,5 % v roku 2022 na 40,4 % tento rok. Najčastejšie sa automatizuje výroba a logistika, ale digitalizácia preniká aj do administratívy, ako sú personalistika alebo účtovníctvo. V roku 2019 plánovalo automatizáciu administratívy 42 % firiem, tento rok už 72 %. Narastá aj počet firiem, ktoré plánujú zvýšiť rozpočet na digitalizáciu.