Dátová ekonomika a ako sa môže Európa chrániť pred ďalším ekonomickým šokom

Európska únia je na Slovensku vo väčšine ekonomických tém vnímaná prevažne pozitívne. Je našim hlavným obchodným partnerom cez jednotný trh a poskytuje e pre slovenské podniky tak rôzne možnosti expanzie. Práve preto je potrebné spozornieť, keď európske rozhodnutia môžu zasiahnuť slovenské firmy negatívne.

Jeden z týchto prípadov je vidieť aj v týchto dňoch. Dôsledkom rozhodnutia Európskeho súdneho dvora došlo k zrušeniu dovtedy platných dohôd o ochrane a transfere dát medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou. Medzi týmito dvoma ekonomickými a politickými partnermi vzniká právny konflikt, ktorý má potenciál zmraziť fungovanie tisícok európskych firiem, ktoré boli od právnej istoty v tejto oblasti doslova závislé pri svojom každodennom fungovaní.

Právny konflikt vytvárajúci neistotu pre európske podniky ako aj spotrebiteľov

Európska únia tak vytvorila právne vákuum v oblasti, ktorá má potenciál výrazne zmierniť dopady koronakrízy a poskytnúť malým a stredným podnikom príležitosť ako fungovať v digitálnom priestore. Práve tento priestor poskytuje stabilitu v časoch nových vĺn ochorení a opatrení na ich zmiernenie. Podniky dokážu vďaka digitálnym službám zostať aktívne, inovovať svoje produkty a služby, dodávať ich na nové trhy a zvyšovať svoju konkurencieschopnosť. Malé a stredné podniky využívajúce digitálne služby ale v tomto smere závisia od bezproblémových dátových transferov cez Atlantický oceán.

Celý tento konflikt medzi najbližšími ekonomickými partnermi pritom vychádza z rozličných pohľadov na ochranu osobných a citlivých údajov ako aj mieru dôvery voči digitálnej ekonomike. Európsky súdny dvor vyjadril výrazné pochybnosti týkajúce sa amerických praktík v oblasti zabezpečenia dát a ochrany osobných a citlivých údajov, čím spochybnil celý transfer dát, na ktorom je v súčasnosti postavená európska ekonomika.

V tomto právnom konflikte ide skutočne o veľa

Európska únia a najmä krajiny ako Slovensko môžu na tomto konflikte výrazne stratiť. Spojené štáty sú najsilnejším a najvýznamnejším hospodárskym partnerom Európskej únie, ktorý podporuje ekonomiku každoročne cez viac ako 800 miliónov dolárov v hodnote zakúpených tovarov a služieb z EÚ. Dopady prípadnej absencie dohody alebo ďalšej eskalácie tohto konfliktu môžu zasiahnuť nielen podnikateľov a ich príležitosť dosahovať príjmy, ale aj výskumné aktivity, možnosti dištančného vzdelávania a kritickú bezpečnostnú infraštruktúru, pričom tento efekt snehovej gule zo sebou strhne ďalšie a ďalšie dôležité oblasti fungovania krajín a ich ekonomiky.

Európa môže teda prísť o veľa. Ekonomicky môžeme “stratiť” až dva bilióny eur a ohrozených je okolo 1,3 milióna pracovných miest do konca tohto desaťročia. To môže byť cena za to, že Únia nenájde spoločnú reč so svojim najbližším obchodným partnerom v otázke zabezpečenia bezproblémového transferu dát medzi týmito dvoma ekonomikami.

V realite hospodárstva sa bavíme odhadoch zasiahnutia až na 85 % európskych podnikov, ktoré používajú doterajšie mechanizmy na transfer dát, vrátane 70 % zo všetkých európskych malých a stredných podnikov. Iba 9 % európskych podnikov vôbec nevyužíva transfer dát mimo Európskej únie.

Pozrime sa, ako podiel jednotlivých segmentov využívajúcich digitálne služby transferu dát medzi USA a Európskou úniou. Nie je prekvapením, že najväčším používateľomna ochranu osobných údajov bol priemysel informačných a komunikačných technológií (2 597 firiem), po ktorom nasledovali odvetvia obchodu a odborných služieb (751). Ďalej firmy z rôznych odvetví, ako je zdravotná starostlivosť, médiá a zábava, finančné služby, vzdelávanie, spotrebný tovar a maloobchod (pozri obrázok 4, ktorý nezahŕňa odvetvie IT technológií, aby sme lepšie poukázali na jednotlivé odvetvia využívajúceslužby transferu dát).

Poznámka: Graf:

Prehľad jednotlivých sektorov využívajúcich transferové služby medzi USA a Európskou úniou podľa počtu firiem pôsobiacich v týchto sektoroch

 
Vnímame riziko nepriamyho dopadu, ktorý bude ešte oveľa širší, keďže služby technologických firiem, platforiem alebo digitálnych lídrov, využívajú na Slovensku aj v celej Európe desaťtisíce podnikov. Práve oni môžu v tomto čase plnom neistoty čeliť výpadku kanálov, ktoré slúžia na prístup k zákazníkom spomedzi malých a stredných firiem alebo bežných obyvateľov. Digitálne služby sú kritické pre čoraz viac sektorov ekonomiky, od zábavy, cez finančné služby, zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie či predaj základných produktov
— Michal Kardoš, výkonný riaditeľ Aliancie pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE)
Previous
Previous

Prečo je dôležité robiť osvetu v oblasti policy advocacy?

Next
Next

Prečo by Slovensko malo byť lídrom v obhajobe digitálnej ekonomiky