Prečo by Slovensko malo byť lídrom v obhajobe digitálnej ekonomiky

Nalejme si čistého vína. Slovensko je krajinou, ktorá je závislá od medzinárodného obchodu. Ten sa v novom desaťročí aj prostredníctvom koronakrízy presúva chtiac-nechtiac do digitálneho priestoru.

Naše firmy sa tak vďaka fenoménu digitálnej ekonomiky môžu otvoriť celému svetu. Pri otváraní dverí však menšie i väčšie spoločnosti môžu naraziť. Kríza medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou týkajúca sa transferu dát po nedávnom rozhodnutí Európskeho súdneho dvora predstavuje výzvu, ktorá dáva Slovensku priestor naplno ukázať ochotu byť tvorcom svojho osudu.

Slovensko si musí spomenúť na svoju cestu k úspechu

Slovensko si od vzniku vybudovalo imidž ekonomicky otvorenej ekonomiky závislej od zahraničných investícií a voľného obchodu. Na jednej strane sa do koryta nášho hospodárstva “naliala” relatívne slušná miera investícií, kapitálu a know-how, no na druhej strane má tento prístup aj mnohé riziká. Patríme ku krajinám, ktorá je najviac ohrozená v prípadoch hospodárskej krízy u našich obchodných partnerov, ovplyvňujú nás geopolitické obchodné vojny a v neposlednom rade akékoľvek politické krízy medzi ekonomickými blokmi. Pre Slovensko to vytvára novú formu zodpovednosti, ktorej sa musíme vedieť zhostiť.

Slovenskí politici, ako aj obchodné združenia a stakeholderi musia prevziať zodpovednosť a tlačiť na to, aby došlo k nastaveniu férových a stabilných pravidiel na európskej úrovni, aby slovenské firmy nemuseli čeliť neistote.

V praxi to znamená, že je potrebné výrazne zrýchliť pokrok v rozhovoroch a navrhovaných riešeniach najmä cez angažovanie politických špičiek, ktoré by tomuto procesu dodali nový impulz.

Iba tak sa podarí Slovensku zabezpečiť stabilitu a otvorenosť európskej ekonomiky, ktorá poskytne možnosť naplno využiť prístup na vzdialené trhy. Rovnako získavať nových klientov a nové know-how, čo môže posunúť slovenské podnikanie do novej dekády v konkurencieschopnejšej  podobe.

Hľadanie partnerov na získanie vyjednávacej pozície

Vzhľadom na mnohé faktory, vrátane veľkosti našej ekonomiky, či schopnosti vyjednať podmienky pre tak malý trh, akým Slovensko je, je prirodzene nevyhnutné nájsť a posilniť vyjednávaciu pozíciu prostredníctvom partnerov a pokúsiť sa vytvoriť koalíciu krajín s podobne otvorenou a zraniteľnou ekonomikou. Sem by patrili krajiny V4 ako aj krajiny Pobaltia, ktoré sú v digitálnej ekonomike lídri.

Iba vďaka tomu sa vie Slovensko ocitnúť medzi víťazmi tejto transformácie. Ak si uvedomíme potenciál tejto témy, jej význam pre našu krajinu a prispôsobíme domácu politiku na transformáciu Slovenska, dokážeme naplno využiť aj pridanú hodnotu digitálnej ekonomiky vo forme posilnenia a rastu.

V ostatnom prípade sa dá očakávať, že pasívnym a skôr reaktívnym prístupom budeme doplácať na rozhodnutia, od ktorých závisí šanca čo najrýchlejšie sa zotaviť z hospodárskej krízy spôsobenej koronavírusom.

Previous
Previous

Dátová ekonomika a ako sa môže Európa chrániť pred ďalším ekonomickým šokom