Sapie Meet & Learn tentokrát v spolupráci s WEZEO

Screen Shot 2020-04-18 at 19.47.57.png

Základnou myšlienkou SAPIE je prepájanie našich členov s inovatívnymi organizáciami, ktoré pôsobia v rôznych odvetviach. Ponúkame tak priestor, kde sa naši členovia od seba môžu navzájom učiť, dozvedieť sa niečo nové, nabrať inšpiráciu či motiváciu. Okrem iného si môžu vziať ponaučenie z chýb, ktoré sa v biznise vyskytli niekomu inému a tak tomu v budúcnosti predísť. Grigor Ayrumyan, CEO hybridného softvérového štúdia WEZEO, nám priblížil, kto sú a čomu sa momentálne venujú.

Grigor nám hneď na začiatku opísal spoločnosť Wezeo ako najväčšie hybridné softvérové štúdio, alebo ako partiu programátorov, ktorí vytvárajú inovatívne produkty. Pracujú  zväčša pre start-upy s dobrým finančným a podnikateľským zázemím. Všetko čo vyvíjajú a robia, je postavené na technológii JavaScript-u. Ako hybridné štúdio sa označujú kvôli tomu, že na trh prichádzajú s aplikáciami, ktoré sú dostupné pre všetky platformy.  

Spoločnosť WEZEO je orientovaná na kvalitu a  inovácie, a preto sa spojila s ďalšími organizáciami, ktoré majú podobný vzťah k vzdelávaniu a neváhajú do neho investovať. Zakladajúcimi organizáciami boli ASIT, WEZEO, PowerPlay a Charged Monkey. Spoločne vytvorili iniciatívu s názvom OpenLab. Momentálne existujú a fungujú dva Laby. Jeden z nich je herný, ten zastrešuje firma PowerPlay Studio a ďalším je hybridný, ktorý slúži na vývoj aplikácií a softvéru a ten má pod svojimi krídlami práve WEZEO. 

Za vznikom oboch Labov je hneď viacero dôvodov. Jedným z nich je fakt, že zakladatelia chcú odovzdať čo najviac informácií a skúseností mladším generáciám, kým na to majú priestor a čas. Ďalším je absencia šikovných mladých ľudí, ktorí vedia pracovať v tíme. Chcú takýmto spôsobom akcelerovať šikovné tímy či talenty do jedného celku. Aj preto prezentujú OpenLab ako takzvaný tímový technologický akcelerátor pre školy. Momentálne sa zameriavajú na druhákov na strednej škole na Hálovej ulici v Bratislave. Do budúcnosti majú ambíciu zapojiť ostatné ročníky stredných škôl, ale aj mladšiu generáciu - študentov základných škôl.

Čo sa týka výučby, prebieha v čase riadneho vyučovania a zároveň v rámci praxe spomínanej odbornej školy. OpenLab v Bratislave je zameraný na vývoj aplikácií a hier. Výučbu vedú ľudia, takzvaní “Lab Mastri”,  ktorí sú pre študentov skôr mentormi ako učiteľmi. Snažia sa dohliadať a radiť študentom pri riešení situácií, ale nikdy ich neriešia priamo za nich. Keďže jedným z princípov iniciatívy je tu “learning by doing”, preto platí, že 20 % výučby tvorí teória a 80 % predstavuje programovanie a projekty z reálneho sveta. Tí sa okrem praktických vecí učia pracovať v tímoch a popri tom si zdokonaľujú viaceré soft skills ako napríklad komunikačné zručnosti, tolerantnosť či ústretovosť. 

Hlavným princípom OpenLabu je podľa Grigora fakt, že nejdú za kvantitou, ale kvalitou. Chceli pracovať iba s tými, ktorých to reálne zaujíma, čo je tajomstvo úspechu a dobrého fungovania a úspechy tohto projektu sú vďaka tomu viditeľné. Cieľom do budúcna je to, aby bol Lab finančne nezávislý. Spustenie projektu stálo tisíce, pričom peniaze poskytli zakladateľské firmy, no pomohol aj Bratislavský samosprávny kraj. V súčasnosti začínajú spolupracovať s firmami, ktoré by v budúcnosti mali zadávať projekty, za ktoré spoločnosti už zaplatia a peniaze sa použijú na chod Labu. 

Na záver Meet & Learn sme sa dozvedeli, že ambíciou OpenLabu je rásť a otvárať nové Laby na nových miestach, a tak zvyšovať level vzdelávania. Výsledkom bude omnoho viac šikovných ľudí na trhu práce v budúcnosti. 

Chcete byť aj vy súčasťou creme de la creme slovenskej inovatívnej scény a stať sa členom SAPIE? Dajte nám vedieť!

Previous
Previous

Prvá mapa slovenských inovátorov je už online!

Next
Next

Coworky na vzostupe - prečo sú dôležité pre budúcnosť Slovenska?