SAPIE Meet & Learn sme odštartovali v Pixel Federation
Jednou z myšlienok pri vzniku SAPIE bolo prepájať inovátorov a inovatívne spoločnosti z rôznych odvetví a tvoriť prostredie, kde sa od seba navzájom učia a sú si inšpiráciou v pozitívnych krokoch a napredovaní a naopak - varovnými príkladmi v tých menej vydarených postupoch. Tešíme sa, že tento cieľ sa nám darí napĺňať - v podobnom duchu sa niesol aj prvý zo série eventov SAPIE Meet & Learn, ktorý hostili Lucia a Šimon Šickovci v Pixel Federation.
Počas týchto obohacujúcich eventov v uzavretom kruhu SAPIE členov zdieľame skúsenosti, praktiky a načerpávame inšpiráciu pre ďalší rast. Spätne sa teraz tešíme z prvého stretnutia, ktoré prebehlo 18.9. Našimi hostiteľmi sa stali Lucka a Šimon Šickovci zo spoločnosti Pixel Federation. Lucka Šicková mala pre hostí zo SAPIE pripravenú aj prezentáciu o prístupe ku svojim zamestnancom a o tom, ako majú nastavenú firemnú kultúru, no paradoxne sme sa k prezentácii vôbec nedostali...
Návštevu Pixel Federation odštartovala prehliadka ich krásnych inšpiratívnych “herných” priestorov, Lucka dala na konci prehliadky priestor na diskusiu a členovia SAPIE ju otázkami zahltili natoľko, že sme sa celý večer prerozprávali bez prezentácie. Väčšiu výpovednú hodnotu tak získali priame Luckine a Šimonove skúsenosti. Hovorili o ich záväzku byť absolútne transparentnou firmou, tom, ako to funguje v praxi a ako sa s tým pasujú ich zamestnanci. Svedčí o tom už aj interaktívna tabuľa na recepcii, kde sa dozviete napríklad to, v akých číslach sa pohybujú projekty jednotlivých tímov. Transparentnosť sa prejavuje aj v platoch, pretože zamestnanci vedia, v akej platovej kategórii sa nachádzajú a aké schopnosti potrebujú na postup vyššie. Každý zo zamestnancov tak pozná svoje zaradanie a vie, ktoré špecifické zručnosti potrebuje zlepšovať.
V pravidelných časových intervaloch v Pixeli mapujú aj svoje celkové firemné skilly, aby včas objavili, kde majú medzery a aby mohli efektívne využívať prostriedky vyčlenené na vzdelávanie svojich viac než 200 zamestnancov. Vzdelávajú sa aj interne, v rámci pravidelných firemných raňajok a lunch talkov. Témy si vyberajú samotní zamestnanci - podľa toho, čo ich zaujíma a čo by sa chceli dozvedieť - či už je to produktová stratégia, community management alebo diskusia o plánoch firmy na najbližšie obdobie. Majú naplno rozbehnutú aktívnu internú sociálnu sieť, no ako sa Šickovci vyjadrili, osobný kontakt s vlastnými ľuďmi nenahradí nič.
Kľúčové je o všetkom sa rozprávať a netváriť sa, že problémy neexistujú. Obaja zakladatelia Pixel Federation žijú hodnotami firmy a idú príkladom. Kontakt so zamestnancami udržiavajú pravidelne a osobne, nielen prostredníctvom masových eventov. Porozumenie je kľúčom k fungujúcemu osobnému aj profesnému vzťahu. A ako dodala Lucia, nie je dôležité len zodpovedať otázky, ale aj rozumieť, prečo sa človek dané otázky pýta.
V Pixel Federation sa netaja tým, že mali vždy veľké ambície, no zároveň si uvedomujú, že v podnikaní toho veľa neurýchliš a že všetko potrebuje svoj čas, najmä v tejto “instantnej” dobe, kde každý očakáva instantný úspech. A Šimonova rada na záver: Je ťažké byť úspešný, ale ešte ťažšie je udržať si zdravú dravosť dlhodobo a nezaspať na vavrínoch.
Takéto bolo prvé SAPIE Meet & Learn, kde sme boli svedkami ukážkového individuálneho prístupu k zamestnancovi. Tešíme sa, čo na nás čaká počas ďalších eventov.
Chcete aj vy byť súčasťou creme de la creme slovenskej inovatívnej scény a stať sa členom SAPIE? Dajte nám vedieť!
Viac o úspechu podľa Šimona v článku tu.
Pridávame knižný tip Lucie - knihu od Kim Scottovej Radical Candor, ktorá sa venuje spätnej väzbe.