Bezpečne na cestách
Pomaly sa blíži leto a s ním už aj čas oddychu a cestovania. Aby ste si nepokazili radosť z času stráveného mimo práce, je lepšie myslieť aj na niečo, čo mnohí stále podceňujú - digitálnu bezpečnosť. Podvodníci sú v strese stále, aj v lete. Prinášame vám niekoľko praktických rád, ako sa chrániť.
Verejné wifi siete
Po príchode na nové miesto je jednou z prvých otázok často: “Máte tu wifi?” Ak sa pýtate práve túto otázku, mali by ste si dať pozor. Verejné a bezplatné wifi siete bývajú otvorené alebo zle zabezpečené. Čím viac rizík, tým obľúbenejší je to nástroj pre útočníkov. Tí dokážu získať prístup do siete a odchytávať tak vaše osobné údaje alebo citlivé informácie, napríklad aj prihlasovanie mená a heslá, keď sa prihlasujete do rôznych aplikácií alebo e-mailov.
Ideálnym riešením je využiť VPN (virtuálna súkromná sieť), ktorá poskytuje bezpečné a šifrované pripojenie aj vo verejných sieťach. Poskytnutie VPN služby je však spoplatnené. Alternatívnym riešením preto môže byť pripojiť sa napríklad cez vlastné mobilné dáta namiesto využitia verejnej wifi siete.
Pozor na rezerváciu ubytovania cez podvodné stránky
Už pred niekoľkými týždňami sa objavili správy o podvodných stránkach, ktoré zneužívajú platformu Booking. Podvodníci využívajú phishingovú kampaň na rozposielanie správ obsahujúci malvér. Booking com na svojich stránkach uvádza ako podvodné rezervácie rozpoznať, aj ako ich nahlásiť. Treba teda sledovať podozrivé a neobvyklé aktivity, ktoré by nám mohli radosť z dovolenky pokaziť hneď na začiatku.
Falošné QR kódy
O falošných QR kódoch sme už písali. Tie sa nás najčastejšie snažia presmerovať na škodlivé webstránky s cieľom ukradnutia citlivých informácií alebo peňazí. Niektoré QR kódy sú použité na overovanie informácií o používateľovi, čím sa útočník dokáže dostať do osobného účtu v aplikácii. Všetky tieto útoky zahŕňajú tzv. sociálne inžinierstvo, teda sa spoliehajú na ľudskú dôverčivosť a snažia sa nás oklamať, aby sme konali tak, ako útočník chce. Pre útočníkov sú obľúbenými miestami, kde falošné QR kódy používajú parkovacie automaty, reklamné plagáty, ale aj QR kódy v reštauráciách a baroch.
Aké sú najčastejšie odporúčania?
📌 naskenujte QR kódy z podozrivých zdrojov, nevyžiadaných správ
📌 overte si, či QR kód nie je prelepený alebo sa ním inak nemanipulovalo
📌 pri skenovaní používajte fotoaparát a presvedčte sa, či je URL adresa legitímna
📌 nezadávajte vaše osobné údaje na stránku, ak vás na ňu QR kód presmeruje
Lacná elektronika? Radšej dvakrát premyslite
Keď na ulici vidíte výklad s “neodolateľnou” lacnou elektronikou, zbystrite pozornosť. Národný bezpečnostný úrad už upozorňoval, že by ste sa takto veľmi ľahko mohli stať obeťou podvodníkov. Nízka cena môže znamenať zvýšené riziko, preto elektroniku kupujte len od overených dodávateľov, Kúpa falošných, kompromitovaných, alebo ukradnutých zariadení by vás určite nepotešila.
Pozor, kto vás vidí
Inteligentné zariadenia sa postupne stávajú bežnou súčasťou domácnosti. Vedia nám pomôcť pri každodenných úlohách. Pi kúpe, ale aj inštalácií robotických vysávačov, inteligentných chladničiek, kamier a ďalšej techniky, treba myslieť aj na bezpečnosť. Tým sa myslí napríklad aj zmena predvoleného hesla na konkrétnom zariadení. Ako písal Peter Pištek vo svojom poste, zmena hesla na zariadení, ktoré príde od dodávateľa je triviálna vec, na ktorú mnoho ľudí nemyslí. Americká firma Bitsight zverejnila štúdiu, podľa ktorej je online k dispozícii celosvetovo viac ako 40 000 nebezpečných kamier. V top 5 zozname krajín vedú USA, Japonsko, na treťom a štvrtom mieste sú Rakúsko a Česko a piata je Južná Kórea.
Ak už máte zmenené heslo, nezabudnite si kameru prepojiť s aplikáciou v mobile a nastaviť upozornenia, ktoré vám poskytnú prehľad, čo sa u vás deje, kým nie ste doma. Dobrou praxou je tiež nezdieľať informácie o dovolenke na sociálnych sieťach, a na miestach, na ktorých by sa k týmtom informáciám mohol dostať niekto cudzí. Fotkami sa pochváľte, až keď budete doma.
Existuje celý zoznam ďalších odporúčaní. Vo všeobecnosti platí - buďte ostražití, všímajte si detaily podozrivých e-mailov, SMS-iek, predovšetkým na miestach, kde platíte, alebo zadávate svoje osobné údaje.
Autor: Lucia Katriňáková