Výzva EÚ: Hlasujte za smerovanie našej krajiny v oblasti inovácií

Európska Únia (ďalej len EÚ) v súčasnosti čelí dvom zásadným výzvam, ktoré majú výrazný vplyv na jej strategické plány na najbližšie obdobie. Digitálna a zelená transformácia kladú na EÚ najvyššie nároky, ktoré zodpovedajú ambícii byť dôležitým globálnym hráčom aj v nasledujúcich desaťročiach. Po dlhých mesiacov konzultácií a diskusií so stakeholdermi   a zainteresovanými stranami prichádza Európska komisia (ďalej len  EK) k občanom a verejnosti       s výzvou na vyjadrenie názorov pri formovaní novej európskej inovačnej agendy. Ľudia sa môžu vyjadriť online do 10. mája 2022.

Obe výzvy si vyžadujú výraznejšie využitie potenciálu EÚ v oblasti vedy a výskumu a jeho pretavenie do konkrétnych výsledkov v oblasti inovácií. Práve silný dôraz na podporu inovatívneho prostredia a riešení má totiž najväčšiu nádej priniesť výsledky schopné zvládnuť výzvy spojené s klimatickou krízou a digitálnou érou.

Dôležitým momentom je definovanie inovačnej stratégie a jasného smerovania. Európska komisia žiada samotnú verejnosť o názory bežných ľudí, ktorí môžu ovplyvniť formovanie novej európskej inovačnej agendy, zameranej na riešenie problému škálovania firiem v EÚ. 

Iniciatívu Európskej komisie získať spätnú väzbu od všetkých zainteresovaných strán vrátane vnútroštátnych orgánov, krajín EÚ, občanov, malých a stredných podnikov (MSP), začínajúcich podnikateľov, ako aj mimovládneho sektora vnímame ako príležitosť na zlepšenie podmienok a nastavenia európskych regulácií v oblasti inovácií, ktoré môžeme následne využiť na zlepšovanie inovačného ekosystému na Slovensku
— Eduard Škorvaga, riaditeľ odboru riadenia operačných programov a metodiky, Ministerstvo hospodárstva SR.

Tieto riešenia sú potrebné na obnovu po pandémii COVID-19 a na podporu digitálnej a zelenej transformácie. 

Michal Kardoš, riaditeľ SAPIE

“V SAPIE, líderskej inovatívnej aliancii na Slovensku, vnímame podporu digitálnej transformácie ako kľúčovú oblasť na zvýšenie výkonnosti Európy. Hlavným cieľom nového inovačného programu je posilniť európsku kapacitu na urýchlenie a osvojenie si inovačných riešení, ktoré sú nevyhnutné pre ďalšie smerovanie inovatívnej politiky Slovenska, ale aj EÚ ako celku.”

5 päť kľúčových oblastí, ktoré tvoria novej európskej inovačnej agendy:

Prístup k financiám - s cieľom uľahčiť v rámci regulačného priestoru EÚ súkromné financovanie a zefektívniť využívanie verejných finančných prostriedkov pri implementácii inovatívnych riešení.

Regulácia - s cieľom vytvárania experimentálnych regulačných prostredí, reflektujúcich špecifiká rýchlo sa vyvíjajúceho sveta technológií. Výzvou v oblasti regulácií je nebrzdiť inovácie zbytočnými prekážkami, ale zároveň neignorovať prítomné výzvy.

Inovačné ekosystémy - s cieľom posilniť existujúce a vytvoriť nové prepojenia v rámci inovačného ekosystému. Výzvou je zredukovať existujúce rozdiely z pohľadu realizovania inovačného potenciálu medzi jednotlivými členskými krajinami ako aj medzi regiónmi.

Tvorba inovačnej politiky - s cieľom lepšej tvorby politiky v oblasti inovácií, zlepšením koordinácie iniciatív inovačnej politiky a lepšieho využitia spoločného potenciálu inovačných ekosystémov členských krajín.

Talent - s cieľom ďalšieho rozvoja a udržania talentu v Európe a zároveň prilákania nového talentu z krajín mimo EÚ. Ide o snahu vytvoriť priaznivé podmienky pre všetkých aktérov v rámci inovačného ekosystému a podporiť vznik nových prepojení medzi jednotlivými aktérmi.

Zdroj: EK

Previous
Previous

Päťdesiatka inovatívnych firiem dáva štátu konkrétne návrhy: Čo zmeniť, aby sme svet dobehli v inováciách?

Next
Next

Digitalizácia ako cesta k hospodárskemu aj sociálnemu rastu - ako využiť jej potenciál?